Menu

کارایی سیم دو روکش نسوز در ساختمان سازی و کارهای صنعتی

 

سیم دو روکش نسوز را میتوان یکی از تکنولوژی های کاربردی در حوزه سیم و کابل دانست. به دلیل اینکه اگر در ساختمان پلاسکو از سیم استانداردی استفاده می شد هرگز آتش سوزی رخ نمی داد. در این مقاله سعی میکنیم که انواع سیم های نسوز را به شما معرفی کنیم و کاربرد آنها را در صنعت ساختمانی و کارگاهی به شما توضیح دهیم. پس با ما همرا باشید تا انتهای این مقاله.

سیم نسوز چیست؟

بهتر است همین ابتدا سوال کنیم که ساختار سیم نسوز به چه شکلی است. چه موادی در ساخت یک سیم نسوز استفاه می شود. سیم نسوز از دسته سیم هایی هستند که در برابر حرارات بالا مقاومت خوبی دارند. و معمولا روکش این نوع سیم ها از نوع سیلیکون می باشد. در واقع سیلیکون از واکنش کلروسیلانها با آب به دست می آید. و یک عنصر شیمایی غیر فلزی  می باشد.

 

معرفی انواع سیم نسوز

در سیم های نسوز انواع مختلفی وجود دارد که شما می توانید از آن استفاه کنید در ادامه چند نوع از سیم های نسوز را معرفی می کنیم:

سیم های نسوز با پوشش PVC

این نوع سیم های نسوز که پوشش پی.وی.سی دارند نسبت به بقیه سیم دو روکش نسوز مقاوت کمتر در برابر حرارت دارند. تا حدود 180 درجه را می توانند تحمل کنند.

سیم نسوز سیلیکونی

سیم نسوز سیلیکونی یکی از سیم هایی است که دارای قدرت بیشتری در دمای بالا را دارد تا 200 درجه را می تواند تحمل کند و استفاده از سیم نسوز سیلیکونی در طولانی مدت و حرارت زیاد مشکلی ندارد و مورد استفاه قرار می گیرد.

سیم نسوز شیلد

سیم نسوز شیلد

سیم دو روکش نسوز

همانطور که از اسم آن مشخص است سیم نسوز دوروکش دارای یک روکش دیگری نیز هست که این روکش اضافی باعث شده مقاومت سیم دو روکش نسوز بسیار بالاتر برود. این نوع سیم های نسوز تا 750 درجه حرارت را نیز تحمل می کنند و جنس پوشش دوم این نوع سیم ها  از فایبرگلاس می باشد. دلیل استفاده زیاد از این نوع سیم ها مقاوت بسیار خوب و قابل قبول سیم ها در برابر آتش است.

در چه جاهایی از سیم نسوز استفاده می شود؟

امروزه برای کاربرد های متفاوت و زیادی است. با توجه به سفارش مشتریان در مکان ها و ارگان های زیر از آن استفاده می کنند.

  • سیستم های اعلام حریق
  • آزمایشگاه های صنعتی و تحقیقاتی
  • مترو و واگن سازی
  • صنعت هواپیما سازی
  • پست های فشار قوی برق
  • بیمارستان ها

در هر جایی که میدانید سیم ها در معرض گرما قرار می گیرند. حتما از سیم های نسوز استفاده کنید.

 نتیجه

همانطور که در طول مقاله با سیم نسوز و انواع آن آشنا شدیم. یکی از عوامل مهم در انتخاب سیم های نسوز، تحمل دمای بالا آنهاست که این سیم دو روکش جزو بهترین سیم نسوز است و سیم سیلیکونی هم میتوانند هم مقرون به صرفه باشند و هم مقاوت بالایی را داشته باشند.

دیدگاه ها (0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now