Menu

بررسی تفاوت بین انواع کابل فایر

 

ممکن است که تا به حال نام کابل فایر  را نشنیده باشید. اگر بخواهیم در تعریف کوتاهی این کابل بسیار کاربردی و با اهمیت را به شما معرفی کنیم. تا انتهای این صفحه همراه ما باشید که کابل فایر و کاربر های آن را به شما معرفی کنیم.

کاربرد کابل فایر در ساختمان

کابل های فایر در ساختمان های بلند مرتبه، مجتمع های تجاری بزرگ، مدارس، بیمارستان ها و جاهایی که نیاز به سیستم تشخیص دود و یا چراغ های اضطراری هستند و در موارد این چنینی استفاده می شود.  و نکته ی بسیار حائز اهمیتی که این نوع کابل ها دارند مقاومت بالا در برابر آتش سوزی است. که برای ارگان ها و ساختمان ها بسیار مهم است.

در ادامه انواع کابل های فایر هشدار دهنده را بررسی می کنیم:

تفاوت های بین انواع کابل فایر

کابل FPL:  Fire power-limited یک کابل افزایش دهنده هشدار با قدرت محدود است. معمولا این کابل فایر هزینه ی کمتری نسبت به سایر کابل ها دارد. زیرا که ابتدایی ترین نوع کابل است.

کابل FPLR: این نوع کابل هم شبیه به کابل FPL است با یک تفاوت که دارای محافظ آلمینیومی از جنس پلی استر و یک سیم تخلیه است. اصولا به این نوع کابل فایر شیلد هم گفته می شود.

 

"<yoastmark

کابل فایر FPLP: یک نوع کابل power limited  است که برای استفاده هوای آزاد و هر فضای دیگری که برای جریان هوای محیط استفاده می شود. این نوع کابل به دلیل نوع کاربرد و حفاظت بیشتری که در آن استفاده می شود کمی گرانتر هستند. همه کابل های فایر FPLP دارای مقاوت در برابر آتش هستند.

کابل FPLP Shielded : همانند کابل قبلی هستند با یک محافظ فویل آلمینیومی پلی استر و سیم ارت برای جلوگیری از تداخل جریان ها اضافه در کابل است.

کابل های فایر اعلام حریق غیر محدود:

کابل NPLF یا  non-power limited fire alarm:  این نوع کابل فایر توسط NEC  (National Electric Code) شناخته شده است. و برای همه موارد استفاده عمومی از کابل های اعلام حریق نیز مناسب هستند. با این وجود نمی توان از این کابل ها در بالابر ها و فضاهای آزاد استفاده کرد مگر این که به درستی در قسمت مجزا نصب شود.

کابل NPLFP: و این نوع کابل ها هم توسط NEC شناخته شده هستند و همچنین برای نصب در کانال ها و فضاهایی که هوای محیط در جریان است میتوان استفاده شود.

 

"جزیئات

 چه فرقی بین کابل  power limited  و non-power limited  است؟

تفاوت اصلی که بین کابل قدرت محدود و غیر محدود وجود دارد این است که آنها با کدام بخش NEC  مطابقت دارند. کابل های غیر محدود اعلام حریق با بخش های NEC 760-21 و 23-760  مطابقت دارد. کابل برق محدود یک مدار اعلام حریق است که با منبع تغذیه می شود که مطابق با قسمت 760-41  است.

از کجا بدانیم چه نوع کابل فایر را لازم داریم؟

کابل های فایر در سه دسته گسترده قرار گرفته اند: plenum، non-plenum و riser.

هر یک از این کابل ها با توجه با استاندارد های که در مقاله گفته شد مطابقت دارند و این اصطلاحات بیان کننده جایی است که شما می خواهید کابل را در آنجا نصب کنید.

  • کابل  Plenum: برای استفاده در کانالها و یا فضاهای بسته استفاده می شوند که FPLP نامیده می شوند.
  • کابل non-plenum: برای استفاده در کاربری های سیم کشی سطحی استفاده میشود.  FPL  است.
  • کابل Riser: در جاهایی استفاده می شود که سیم ها از کف زمین عبور میکنند و یا به صورت عمودی می روند استفاده میشود. که همان FPLR است.

"<yoastmark

 

برای انتخاب کابل فایر باید چه استانداردهایی را در نظر بگیریم؟

در ایالت متحده امریکا، انجمن ملی حفاظت از آتش (NFPA) نقش مهمی را در استاندارد دارد. زیرا (NEC) را منتشر می کند. شما باید قبل از شروع پروژه به این استاندارد ها دقت کنید.

نکات احتیاطی مهم در هنگام انتخاب کابل فایر چیست؟

شما هنگام خرید هر نوع سیم و کابلی باید نوع مقاوت آن را بسنجید و در نظر داشته باشید که کابل شما چقدر در برابر آتش سوزی مقاوم است.

مقاومت در برابر آتش – آیا آتش میگیرد و تا چه مدت است؟مورد دیگر دود آتش سوزی است. در صورت تماس با آتش چقدر دود از آن خارج می شود. این نکات هنگام انتخاب کابل رعایت شود. و درکابل فایر باید بیشتر توجه شود، چون در شرایط اضطراری و تحت شرایط شدید کار خواهد کرد. که این خیلی مهم است.

نتیجه:

با بررسی هایی که انجام شد و توانستیم انواع کابل را به شما معرفی کنیم و گفتیم که برای خرید این کابل چه نکاتی را رعایت بکنید و چه کابل هایی برای کار شما کاربرد دارد. شما میتوانید برای تهیه کابل  از شرکت سیل کیبل اقدام کنید. تیم سیل کیبل تلاش کرده است بهترین نوع کابل را در اختیار مشتریان قرار دهد. امیدوارم که اطلاعات کاملی معرفی و بررسی کابل به دست آورده باشید. و اگر سوالی در رابطه با خرید و نیاز به راهنمایی داشتید میتوانید از طریق تماس با ما سایت سیل کیبل در ارتباط باشید.

دیدگاه ها (0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now