Menu

کاربرد کابل اعلام حریق در ساختمان ها

 

کابل اعلام حریق همانطور که از اسم آن پیداست در سیستم های اعلام حریق میتواند استفاده کنید. این نوع کابل ها وسیم ها باید مقاومت در برابر حرارت را داشته باشند تا بتوانند استاندارد های یک کابل اعلام حریق را دریافت کند.

کابل اعلام حریق (fire alarm cable) چیست؟

کابل اعلام حریق یک سیم مخصوصی است که در انواع سیستم های حریق و یا اعلام خطر مورد استفاده قرار می گیرد. نمونه هایی از  این کارها که شامل: دستگاه تشخیص دود، ردیاب دود، سیستم های اعلام حریق، مدار های محافظت در برابر آتش. این کابل ها همچنین در سیستم های دزدگیری، سیستم های امنیتی و موارد این چنینی استفاده می شود.

 

 

با پیشرفت های که در ساختمان سازی شکل گرفته یکی از مهمترین نکات، راه اندازی سیستم های اعلام حریق است. تا احیانا اتفاق ناگواری پیش نیاید. و لذا شما سیم هایی که برای دستگاه اعلام حریق استفاده می کنید باید از کیفیت بالایی برخوردار باشد.

نحوی کارکرد سیستم های اعلام حریق:

انواع سیستم های اعلام حریق به  این صورت است: اعلام حریق موضعی (خانگی)، سیستم های اعلام حریق خودکار(معمولی)، اعلام حریق خود کار با قابلیت آدرس دهی است. که این سه گروه به دو دسته تقسیم می شود.

سیستم های اعلام حریق دستی:

در این صورت تعدادی زنگ در نقاط مختلف ساختمان نصب می شود و به منبع تغذیه متصل می گرددند. در حالت عادی جریان از آنها عبور نمی کند. در صورتی یک از آنها فعال شوند، کلید های آن خط مشترک هم فعال خواهند.

سیستم اعلام حریق خوکار:

سیستمی تشکیل شده از پانل کنترل، که دارای تشخیص دود، حرارت و شعله است. که چراغ های هشدار دهنده  و ماژول های مختلف علاوه بر اعلام دستی، به صورت خودکار هم ساکنین ساختمان را مطلع می کند.

معرفی کابل اعلام حریق آدرس پذیر

کابل ها آدرس پذیر همان کابل های هستند که در سیستم های کاشف آدرس پذیر وجود دارند. که این کابل ها بر اساس استاندار های تایین شده ای ثبت می شوند  مثل استاندارد بین المللی LPCB.

چه عوالی در کیفیت کابل تاثیر دارند؟

این کابل ها دارای مشخصات دقیق و جزئی است که در ادامه به چند مورد که بسیار اهمیت دارند می پردازیم:

استاندارد LSOH:

این نشان بسیار با اهیمت است. چرا که دارای دو پارامتر بسیار مهمی است.  Low Smoke (کم دود) و Halogen Free (فاقد گاز کشنده هالوژن) تقسیم می شود.

در اثر سوختن مواد و انرژی و موادی که در سیم وجود دارند بسیار خطرناک و کشنده هستند. خاصیت Halogen free  مشخص می کند که کابل دارای مولکول های کشنده نیست.

OHLS  با نام های FHLS ،ZHLS ،LSZH ،Free H Low S شناخته می شوند.

Flame Retardant:

خاصیت بسیار مهمی است که باعث جلوگیری انتشار شعله به جاهای دیگری ساختمان شود. کابل هایی که خاصیت Flame Retardant  دارند باید OHLS  نیز باشند.

نکات زیر بیشترین تاثیر را در کیفیت کابل دارد:

  • میزان کیفیت و درصد موادی که در کابل به کار رفته
  • مقدار مس استفاده شده در کابل
  • ضخامت روکش و کاور کابل
  • تجربه و تکنولوژی بکار رفته در کابل

"<yoastmark

عوامل تاثیر گذار در قیمت کابل

شما به عنوان خریدار باید هنگام خرید به نکاتی توجه داشته باشید که میتواند در قیمت کابل تاثیر مستقیمی داشته باشد:

  • برند های مشهور و بنام
  • کشور تولید کننده کابل
  • هادی کابل (مغزی)
  • نوع مواد استفاده شده در عایق کابل
  • وزن مس استفاده شده و نحوی قلع اندود کردن آن

نتیجه

با پیشرفت ساختمان ها و اماکن نیاز وجود سیستم های اعلام حریق بسیار جدی شده است. استفاده از کابل های اعلام حریق می تواند در آسیب رساندن به ساختمان جلوگیری کند. و با بررسی تکنولوی ویژگی های به کار رفته در کابل اعلام حریق می توانید یک انتخاب خوب در کابل حریق داشته باشید.

دیدگاه ها (0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now